Zdjęcie wielkoformatowe – czy to dobry pomysł na prezent?

Razem z rozwojem technik druku i fotografii cyfrowej, coraz częściej można spotkać się z tym, że elementem wystroju wnętrz są zdjęcia wielkoformatowe w ramce lub antyramie. Jeszcze w latach 90-tych charakterystycznym znakiem tych czasów były plakaty, które pozyskiwało się, kupując czasopisma, które dodawały je jako gratis. Dziś każdy może umieścić swoje ulubione zdjęcie na ścianie i cieszyć się emocjami, jakie wyraża. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących samej jakości fotografii i wydruku, by mieć bardzo wysokiej jakości element dekoracyjny.

Rozdzielczość zdjęcia

Rozdzielczość zdjęcia wyrażana jest w jednostce megapikseli – Mpix. Najprościej rzecz biorąc, jest to ilość pikseli, z których zbudowany jest obraz. W zależności od formatu, który wybierzemy przy wydruku, każdy z pikseli po naniesieniu go na płótno lub papier stanie się „większy”. To sprawia, że zdjęcia z małą ich ilością będą bardzo niskiej jakości i efekt końcowy nie będzie zadowalający.

Najlepiej do zdjęć wielkoformatowych takich jak te tutaj brać pliki z matryc przynajmniej 16Mpix jeśli mowa o aparacie cyfrowym i 20Mpix jeśli mowa o smartfonie. Skąd różnica?

Obiektyw aparatu jest w stanie przechwycić znacznie więcej informacji, niż smartfon i jakość tego obrazu jest nieporównywalnie lepszej jakości. Przy wydruku wielkoformatowym wszelkie niedoskonałości będą bardzo widoczne.

Kadrowanie i materiał wydruku

Zlecając zdjęcie do wydruku, warto pamiętać o dopasowaniu kadrowania to formatu wydruku. Dzięki temu unikniemy „czarnych pasów” na efekcie końcowym. Przykładowo, jeżeli aparat robi zdjęcie w formacie 3:2, a wydruk jest w formacie 4:3, to należy dokonać korekty kadru, by mieć zadowalające efekty.

Przy wyborze materiału, na którym robimy wydruk, mamy duży wybór. Od folii, po papier z parametrem gramatury, z połyskiem lub matowy. W zależności od preferencji jak ma wyglądać zdjęcie po wydruku.

Zdjęcie wielkoformatowe jako prezent?

Pięknie opakowane w antyramę zdjęcie wielkoformatowe jest wspaniałą pamiątką i z pewnością każdy obdarowany takim prezentem będzie zachwycony. Robiąc komuś taką niespodziankę, pokazujemy, że zadaliśmy sobie trud, by ją zorganizować, zwłaszcza gdy zdjęcie przedstawia jakąś ważną chwilę dla tej osoby.

Podobne wpisy