apple iphone 14 pro

iPhone 14 Pro – czym różni się od iPhone 14?

Producent telefonów Apple nieustannie wprowadza na rynek nowe, coraz bardziej udoskonalone, urządzenia. W poniższym artykule przyjrzymy się różnicom między iPhone’m 14, a jego następcą, czyli iPhone’m 14 Pro.

Różnice w wyglądzie iPhone 14 i iPhone 14 pro

Różnice, które w pierwszej kolejności zauważają użytkownicy urządzeń Apple, to oczywiście te w wyglądzie urządzenia. Krawędzie, tył i front iPhone’ów 14 Pro, podobnie jak poprzedniego modelu, są płaskie. Ekran ochraniany jest przez szkło Ceramic Shield, a plecki pokrywa warstwa szkła hartowanego – która w urządzeniu iPhone 14 Pro jest zmatowiona. Różnice można zauważyć także w wykonaniu ramek, ponieważ w podstawowym urządzeniu, iPhone 14, ramki wykonane zostały z aluminium, natomiast iPhone 14 Pro wyposażony został w ramki wykonane z polerowanej na wysoki połysk stali nierdzewnej.

Na uwagę zasługuje także omówienie rozmiarów i wagi urządzeń, ponieważ mimo tego, że oba smartfony posiadają ekrany o takich samych przekątnych, to jednak różnią się rozmiarami. iPhone 14 jest ciut mniejszy i znacznie lżejszy od iPhone 14 Pro. Różnice w rozmiarze trudno dostrzec na pierwszy rzut oka, ponieważ są bardzo niewielkie, jednak waga urządzenia zmieniła się o ok. 30 g – co jest od razu wyczuwalne w dłoni.

Jeśli chodzi natomiast o kolorystykę, to podstawowe iPhone’y 14 dostępne są obecnie w pięciu kolorach: niebieskim, fioletowym, księżycowa poświata, północ, oraz (product) red. Urządzenia iPhone 14 Pro można natomiast nabyć w bardziej stonowanych i eleganckich wariantach kolorystycznych, takich jak: gwiezdna czerń, srebrny, złoty i głęboka purpura.

iphone 14 pro czarny

Zmiany w aparatach fotograficznych

To co przyciąga największą uwagę użytkowników, i nierzadko wzbudza najwięcej emocji, to oczywiście aparaty fotograficzne zamontowane w urządzeniu. Pierwsze, co można zauważyć przyglądając się obu modelom, to oczywiście różnica w liczbie obiektywów. iPhone 14 posiada ulepszony system dwóch aparatów 12 Mpix – w którego skład wchodzą: oczko główne z przysłoną ƒ/1,5 oraz oczko ultra szerokokątne z przysłoną f/2,4. Modele iPhone 14 Pro (tutaj) posiadają system trzech aparatów – wspieranych przez czujnik LiDAR. Główny obiektyw w urządzeniach posiada natomiast matrycę 48 Mpix o przysłonie ƒ/1,78. Urządzenia iPhone 14 Pro wyposażone zostały również w nowy, nieco jaśniejszy, aparat ultra szerokokątny – 12 Mpix z przysłoną f/2,2, oraz teleobiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym.

Oba modele smartfonów posiadają oprogramowanie Photonic Engine – czyli udoskonalony potok przetwarzania obrazu. Oprogramowanie to odpowiada za poprawienie charakterystyki zdjęć wykonywanych każdym z aparatów przy średnim lub słabym oświetleniu. Apple wprowadził także nowy aparat przedni – TrueDepth, który trafił zarówno do iPhone’a 14, jak i do iPhone’a 14 Pro. Aparat ten ma przysłonę ƒ/1,9 i również dużo lepiej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. Ponadto, po raz pierwszy w przednim aparacie użyto autofokusu – co sprawia, że łatwiej zrobić ostre i szczegółowe selfie.

Podobne wpisy